Hledáme dobrovolníky do uprchlického tábora v Německu!

Církev a Diakonie pomáhají uprchlíkům k jejich úspěšné integraci. Zapoj se i ty do jejich aktivit!

Českobratrská církev evangelická společně s Diakonií ČCE zřídila od letoška pozici koordinátorky pro uprchlickou otázku v osobě Aleny Fendrychové. Jejím úkolem je vedle přímé práce s uprchlickými rodinami poskytovat asistenci těm sborům a jednotlivcům, které se chtějí aktivně do integrace uprchlíků zapojit.

Jejím úkolem je také vytvořit síť dobrovolníků, kteří se budou aktivně zapojovat do pomoci uprchlíkům a migrantům. Věříme, že může jít o zkušenost, která rozšíří obzory a zásadně ovlivní pohled na svět těch, kteří se zúčastní. Nebojte se tedy nových horizontů!

Od jara letošního roku spolupracuje česká Diakonie s Diakonií ve Weidenu (městečko u českých hranic na bavorské straně). Hlavní potřebou tam je nyní zajištění volnočasových aktivit pro děti a mládež v době prázdnin tj. po celý měsíc srpen. Jedná se převážně o děti ve věku 5-13 let a mládež do 20 let. Většina uprchlíků ve Weidenu je ze Sýrie.

Děti ve Weidenu

Aktivity pro děti, Weiden, zdroj: Diakonie ČCE

Požadujeme:

– Věk 18 let a více

– Časová dispozice během měsíce srpna – minimálně jeden týden, může být ale také celý měsíc

– Zkušenosti v práci s dětmi a s mládeží výhodou

– Pedagogické či jiné podobné vzdělání výhodou

Znalost němčiny výhodou (pozor: uprchlíci mluví hlavně arabsky a někteří již německy, jen málo z nich umí malinko anglicky!)

– Kreativitu při vymýšlení nápadů jak děti a mládež zabavit (nejvíce se nudí mládež 18-20 let)

– Dobrou náladu, skvělé nápady a chuť poznávat lidi z jiné kultury!

Pro zajištění programů pro mládež hledáme především chlapce a muže, kteří mohou být mládeži (jedná se především o mladé hochy) přirozeným vzorem

Nabízíme:

Pokrytí nákladů spojených s cestou a pobytem na místě (kromě stravování, které si zajistí účastníci sami v místních obchodech či občerstveních)

– Ubytování s největší pravděpodobností v místním kempu nebo ve škole (karimatka a spacák nutné!)

– Možnost výletů a dopravy na zapůjčených kolech

Skvělou příležitost jak se setkat s uprchlíky a slyšet jejich příběhy na vlastní uši

– Ojedinělou možnost strávit volný čas ve službě druhým

– Nové zkušenosti v oblasti sociální práce a práce s uprchlíky, které se vám budou hodit do budoucna

– Procvičení němčiny zaručeno! (jedná se o spolupráci s lidmi z německé diakonie)

diskuse ve Weidenu

Diskuze uprchlíků a obyvatel města Neuruppin, kde je další uprchlický tábor, zdroj: Diakonie ČCE

Přihlášky a kontakt:

Pro více informací navštivte prosím nové webové stránky: www.prouprchliky.cz, které mají za úkol vytvářet internetovou platformu, na níž jsou soustředěny aktivity, které se v současnosti v ČCE a v Diakonii dějí v souvislosti s integrací uprchlíků.

Na stránkách naleznete důležité informace, odkazy, aktuální informace a kontakty. Webové stránky nabízejí i možnost zprostředkování odborníků z různých oborů nebo dobrovolníků se zkušenostmi z uprchlických táborů, pokud byste rádi uspořádali besedu ve vašem sboru nebo vaší komunitě.

Bližší informace a přihlášky u Aleny Fendrychové na emailu: fendrychova@diakonie.cz