Aktuality

Aneb co se děje nového

Přihlašování na mezinárodní ASF-letní tábor 2025 právě začíná!

Je tu jaro a naše kalendáře se pomalu, ale jistě začínají zaplňovat, proto je teď ideální příležitost začít vymýšlet plány na léto. Co tak vyrazit s Aktion Sühnezeichen Friedensdienste na letní tábor do Německa, Česka, Polska, Lotyšska či Litvy?

Nabídka letních táborů pro mládež od 18 let z celé Evropy. Dva týdny praktické práce, učení a poznávání historie. Většinou bývají zaměřené na židovské komunity, pomáhají na pamětních místech a zapojují se do sociálních, tvůrčích a politických projektů (pomáhají při tvorbě a opravě památníků nebo se angažují v politických projektech: výstavy, pamětní stezky, rešerše o obětech nacismu až po údržbu židovských hřbitovů).

Je to skvělá příležitost pro sbírání nových zkušeností a seznámení s lidmi z celé Evropy.

Odkazy, které by se vám mohly hodit:

Všeobecné informace k ASF – letním táborům: https://asf-ev.de/en/summer-camps/

Program letního tábora 2025: https://asf-ev.de/en/summer-camps/#programme

Přihlašování zde: https://asf-ev.de/en/summer-camps/#registration-and-costs

Odpovědi na nejčastější otázky: https://asf-ev.de/en/summer-camps/#faq 

Doplňující informace:

ASF je sdružení udržující památku historických událostí, založená na porozumění a solidaritě a zabývající se dodržováním lidských práv. Kromě letních táborů nabízejí i možnost roční dobrovolné služby v zahraničí.

Místa pro rok 2025:
  • Německo (Berlín)
  • Německo (Buchenwald)
  • Německo (Osnabrück)
  • Německo (Rostock)
  • Litva (Joniškis)
  • Lotyšsko (Viški)
  • Polsko (Osvětim)
  • Polsko (Wroclaw)
  • Česko (Mikulov)
  • Česko (Brno a Hodonín u Kunštátu)

*U každého místa rozdílná věková hranice.

  • Délka je 14 dní, datum rozdílné podle místa
  • Cena: 100 Euro zlevněná / 130 Euro bez slevy (pro osoby pocházející z Česka) + cesta tam a zpět

(sleva pro osoby s nízkými příjmy a osoby bez stálého příjmu; případně možnost úplné slevy po dohodě, v případě nutnosti)

  • Pojištění: úrazové a pojištění odpovědnosti, pro účastníky nepocházející z Německa dodatečné zdravotní pojištění
  • Účastníci si vybírají dva letní tábory, na které by se chtěli přihlásit a musí napsat krátkou motivaci.

Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 10. 03. 2025

Březen 2024 | Mládežnický newsletter

Nejkratší měsíc v roce utekl jako voda, a tak je tady další Mládežnický newsletter. Stále je možné se přihlásit na Poradu mládeže, skvělou akci pro aktivní mládežníky ze všech koutů republiky. Bude se na ní volit i nový COM a kandidovat můžeš i ty. Přinášíme také již tradiční přehled akcí, ze kterých si určitě vybere každý. Přejeme krásný březen!

Chceš si zobrazit celý newsletter? Klikni na tlačítko níže!

Newsletter Ti nepřišel? A koukal jsi do spamů, obchodních sdělení a tak? Pokud mail z adresy mladez@e‑cirkev.cz nikde nenacházíš, nezoufej! Stačí se přihlásit se k odběru a nálož informací Tě tak určitě nemine!

Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 05. 03. 2025

Z broskve je švestka aneb přípravy na druhý ročník Pecky v plném proudu!

Pecka je vzdělávací kurz pro mladé lidi, kteří jsou na startu aktivní práce s mládeží v ČCE. Tedy pro SOMáky, vedoucí sborových mládeží či letních táborů nebo pro ty, kteří po podobné službě pokukují a potřebují si dodat odvahy.

Patříš do některé zmíněné skupiny a rád by sis rozšířil mládežnické obzory nebo získal jistotu? Pecka!

Mrkni na web kurzu www.kurzpecka.cz, kde najdeš všechny potřebné informace o tom, jak kurz probíhá, kdo ho organizuje, kde se přihlásit apod. Přečíst si tam můžeš také zprávy popisující první ročník, nebo dojmy loňských účastníků. Najdeš tam i kontakt na organizátory, kdybys měl na ně jakýkoliv dotaz.


Letošní švestkový ročník proběhne v termínu 3. 8.–10. 8. 2025 na chalupě v Bílém potoce v Jizerských horách. Přihlašování se spustí během porady mládeže 21. března.


Tak si nenech ujít příležitost a upeckuj si to zapsat do diáře!

Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 21. 02. 2025

Soutěž o vizuál Sjezdu 2025

Milí mládežníci, 
 
i letos nabízíme možnost zapojit se do soutěže o vizuální identitu Sjezdu (nejen) evangelické mládeže, který se bude konat od 3. do 5. října 2025 v Teplicích na téma: Bůh je lávka

Nejlepší vybraný návrh bude odměněn finanční částkou v hodnotě 7000 Kč.  K výhře se vztahuje půlroční spolupráce na vizuálu sjezdu, kam se zahrnují plakáty, merch anebo spolupráce na tvorbě sjezdového webu.  

  • Odměna až 7000,- (v případě, že připravíte všechny potřebné podklady) 
  • půl roční spolupráce na DPP 
  • Nejlepší 3 varianty získávají slevu z letošního účastnického poplatku 
  • Vyhrazujeme si právo nevybrat žádný návrh jako vítězný 

Zadání 

Příprava a tvorba (půl roční spolupráce) 

  • “logo” vizuální dominanta Sjezdu ve variantách barevná (může být i více barev) a černá, bílá (=inverzní k černé) 
  • plakáty,  
  • banner,  
  • merch (trička, ponožky, tetovačky),  
  • tvorba obsahu webu (grafické prvky k programům),  
  • sjezdový průvodce (brožura) 

Forma výstupů pro soutěž - ideálně grafický manuál do 23.2. 2025 

Minimální požadavky (ukázka v příloze):

  • “Logo” v PDF ve křivkách ve dvou variantách  
  • s textem (ve znění: Sjezd (nejen) evangelické mládeže, Teplice 3.-5. 10. 2025, a název Bůh je lávka)  
  • bez textu 
  • Písmo (font ideálně Google Fonts) 
  • Barvy - 2 primární barvy + odstíny (barvy ideálně ve formátu HEX např. #97b6bb) 
  • Nějaké grafické prvky 
  • Můžete připojit i návrh, jak by mohly vypadat letošní trička 

Pro další informace či konzultace k tvorbě kontaktujte Kláru Jahodovou (PR OM)  jahodova@e-cirkev.cz

Deadline 

Zasílejte do 23. 2. 2025 na adresu mladez@e-cirkev.cz s předmětem “Vizuální identita Sjezdu”.

Prosím přistupujte k tvorbě vizuální identity Sjezdu tak, aby zachycovala všechny aspekty programu.  Je důležité, aby vizuál odpovídal hlavním tématům a může podtrhovat i dílčí.  

Anotace Sjezdu v Teplicích 

Ve světě je nespočet různých církví a způsobů prožívání spirituality. Jak být spolu s dalšími církvemi jednou rodinou ve víře a zároveň neztratit svou jedinečnou identitu? Hledat co, nás spojuje a rovněž si upevňovat vlastní hodnoty? Nahlédneme také do problematiky menšin, polarizace ve společnosti a snahy zachovat naše společenství otevřená, ale jistá. Je snad jediným způsobem, jak jako církev můžeme přežít, kombinace misie a ekumény, tedy šíření evangelia a křesťanských hodnot a spolupráce, podpora a propojování s dalšími církvemi? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět programem letošního Sjezdu (nejen) evangelické mládeže v Teplicích.  

Směřování Sjezdu stojí na hlavním tématu a dalších 5 oblastech, které mohou být zpracovány jako přednášky, workshopy i jako jiné aspekty sjezdu (duchovní programy, doprovodné programy, kulturní programy, chill-out zóna, hry, filmy, sporty, atd.). Při přemýšlení považujeme za důležité akcentovat křesťanskou víru. 

Anotace k názvu Sjezdu  

Kreativitě se meze nekladou. Přečte si prosím pozorně anotaci k názvu, abychom předešli případným nedorozuměním.  

Víme, že víra ne vždy vede k utlumení konfliktů. I proto chceme na Sjezdu připomenout, že Boží záměr byl vytvořit mezi lidmi pochopení, spojení a bratrskou lásku. Název je parafrází věty “Bůh je láska”. Nechceme, aby se stala prázdnou frází, ale chceme, aby vyzněl jeden z jejich důležitých významů - věříme, že Bůh napravuje spoje mezi lidmi, otevírá jim k sobě znovu cesty a maže spoustu lidských rozdílů. Boží láska se má stát lávkou mezi lidmi. 

Bůh je opravdu lávka a tento Boží záměr s lidmi (na rozdíl od všech dalších duchovních prožitků, které se nám těžko tlumočí mimo církev) můžeme v konkrétní rovině předložit i sekulárnímu světu; víra opravdu má vést lidi k tomu, aby si naslouchali a hledali cesty k sobě. Bůh chce, abychom se k sobě chovali hezky a s respektem. Ve světle Boží lásky můžeme vést dialog všichni, nehledě na to, jestli v Boha věříme, nebo ne. Tímto způsobem se může Boží láska, která je tu pro všechny, proměnit v lávku mezi námi.  

Související událost

Ilustrační obrázek této události
říjen
03
Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 24. 01. 2025

Pomozte nám vylepšit komunikaci s mládeží na sborové a seniorátní úrovni!

Pro účely kurzu pro faráře o komunikaci a práci s mládeží sháníme co nejvíce odpovědí na dotazník z řad mládeže. Vyplňujte a sdílejte na svých sociálních sítích a účtech SOMů.

Moc díky. OM a COM

Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 12. 12. 2024

Členové podpůrné skupiny UCHO pomáhají seniorátním mládežím

Celocírkevní odbor mládeže rozjíždí staronový projekt UCHO. Jedná se o podpůrný (mentoringový) program pro seniorátní odbory mládeže (SOM) a jejich předsedy.  

Základem je skupina dobrovolníků, složená převážně z bývalých předsedů a dalších pracovníků s mládeží, jejímž hlavním úkolem je SOMům naslouchat – odtud název projektu. Seniorátní mládeži „ucha“ nabízejí široké spektrum podpory i motivace.  

„Ucho není nástrojem profesionální pomoci (koučem, terapeutem, expertem...), nemá nad SOMem výsadní pozici a není tu od toho, aby za něj řešilo zásadní problémy. Je zkrátka jen jakýmsi „přítelem (nejen) na telefonu“, který tu pro mládežníky vždy bude – a současně je spojkou mezi SOMy a COMem,“ upřesňují organizátoři podpůrné skupiny.

Mimo setkávání s předsedy se „ucha“ scházejí dvakrát ročně i mezi sebou ke společnému sdílení a vzdělávání. První takové setkání proběhlo koncem listopadu v Praze – Libni. Na setkání dorazila většina mentorů a sdíleli spolu zkušenosti z prvních setkání s předsedy.  

V sobotu dopoledne pak proběhl workshop s lektorkou Hajnalkou Ackah na téma „Hranice dobrovolnictví v církvi: Hořet, ale nevyhořet“. Účastníci se dozvěděli hlavně základní informace o osobnostní typologii, jejím vlivu na stres a jeho vnímání zejména v rámci skupinové práce. Workshop byl poučný nejen pro lepší vnímání vlastní osobnosti a prevenci stresu, ale i pro lepší pochopení jednotlivých typů osobností a stresových faktorů s nimi souvisejícími. Workshop byl intenzivní a všem se velice líbil. Po něm už následovala jen krátká zpětná vazba a ukončení společného programu. Část „uch“ pak vyrazila ještě na společný oběd, procházku a posezení do místní kavárny.  

Všem moc děkujeme za účast a veškerou práci a podporu, kterou SOMům a jejich předsedům poskytujete! 

Více informací o projektu naleznete na webu UCHO.

Naposledy upravil/a Klára Jahodová, 10. 12. 2024
Přesunout se na začátek