Mládež na synodu

Od 19. do 21. květ­na 2022 se ve Svi­ta­vách kona­lo 4. zase­dá­ní 35. syno­du ČCE, nej­vyš­ší­ho záko­no­dár­né­ho a řídí­cí­ho shro­máž­dě­ní v rám­ci Čes­kob­ra­tr­ské církve evan­ge­lic­ké. Kro­mě 74 poslan­ců zastu­pu­jí­cích jed­not­li­vé seni­o­rá­ty jsou k jed­ná­ní tra­dič­ně povo­lá­vá­ni také porad­ci, mezi kte­rý­mi jsou vyhra­ze­ná 3 mís­ta pro zástup­ce z řad mlá­de­že.

Ti sice nemo­hou v rám­ci zase­dá­ní hla­so­vat, mohou však vstu­po­vat do dis­ku­ze a podá­vat návrhy k pro­jed­ná­ní a schvá­le­ní. Zatím­co funkč­ní obdo­bí řád­ných poslan­ců je čtyř­le­té, mlá­dež­ní­ci se na syno­du obmě­ňu­jí kaž­dé dva roky. Vybí­rá­ni jsou na zákla­dě vol­by, kte­rá pro­bí­há ob rok na pora­dě mlá­de­že (posled­ní vol­ba se kona­la v roce 2021, příští nás čeká v roce 2023).  Letos byla mlá­dež na syno­du zastou­pe­na Jaku­bem Něm­cem, Ale­nou Zaple­ta­lo­vou a Annou Bouč­ko­vou. Jed­ná­ní se účast­ni­la také Eliš­ka Van­čo­vá v roli porad­ky­ně za stu­den­ty ETF.

Zle­va: Anič­ka Bouč­ko­vá, Eliš­ka Van­čo­vá, Jakub Němec, Ája Zaple­ta­lo­vá
Foto: Adéla Roz­bo­ři­lo­vá

Bez­po­chy­by nej­o­če­ká­va­něj­ší bod pro­gra­mu celé­ho zase­dá­ní již pře­dem před­sta­vo­va­la deba­ta nad před­lo­že­ným návrhem na nové roz­lo­že­ní seni­o­rá­tů. Původ­ní vize o spo­je­ní dosa­vad­ních dva­nác­ti seni­o­rá­tů do pou­hých šes­ti správ­ních cel­ků se sta­la před­mě­tem bouř­li­vých dis­ku­sí napříč repub­li­kou, při­ro­ze­ně také v řadách mlá­de­že. Její zástup­ci na syno­du pro­to tuto otáz­ku vza­li za svou a aktiv­ně se zapo­ji­li do roz­pra­vy, ve kte­ré zdů­raz­ni­li, že je tře­ba mlá­dež zařa­dit do úvah o smě­řo­vá­ní církve a při­zvat ji ke spo­leč­né deba­tě. Synod nako­nec hla­so­vá­ním při­jal vari­ant­ní návrh na nové roz­dě­le­ní seni­o­rá­tů, kte­ré vypra­co­val Adam Csukás a o kte­rém má v násle­du­jí­cích měsí­cích pro­běh­nut deba­ta v jed­not­li­vých seni­o­rá­tech. Poz­mě­ňo­va­cí návrh počí­tá s přímým zapo­je­ním mlá­de­že, kte­rá bude mít nově mož­nost vyjá­d­řit se k před­klá­da­né vizi na schůz­ce např. se seni­o­rát­ní­mi výbo­ry.

4. zase­dá­ní 35. syno­du má ale i dal­ší důle­ži­té výstu­py. Byl zde např. při­jat zásad­ní text s názvem Žije­me spo­lu v jed­né církvi, kte­rý je výsled­kem dosa­vad­ní prá­ce Komi­se pro pří­pra­vu roz­ho­vo­ru s lesba­mi a gayi v církvi. V něm ofi­ci­ál­ně zazní­vá, že lidé s homose­xu­ál­ní ori­en­ta­cí mají své pev­né mís­to v ČCE. V nepo­sled­ní řadě byl také zří­zen nový far­ní sbor v Roz­to­kách u Pra­hy.

Ája Zaple­ta­lo­vá na syno­du
Foto: Adéla Roz­bo­ři­lo­vá

Jak názor­ně uká­zal letoš­ní synod ve Svi­ta­vách, pří­tom­nost mlá­dež­nic­kých dele­gá­tů má na zase­dá­ní svůj smy­sl. Stej­ně tak má smy­sl na něm vyu­ží­vat náš hlas. Mno­há téma­ta, kte­rá jsou v prů­bě­hu jed­ná­ní dis­ku­to­vá­na, se totiž mlá­de­že dotý­ka­jí, popř. se v budouc­nu dotknou. Aktiv­ně se účast­nit syno­du jako zástup­ce za mlá­dež je pro­to nejen čin­nos­tí důle­ži­tou, ale sou­čas­ně jde také o zají­ma­vou zku­še­nost, díky kte­ré může­me nahléd­nout pod poklič­ku fun­go­vá­ní církve a kte­rá nás může moti­vo­vat k dal­ší­mu zapo­je­ní se. Pro­to bychom rádi povzbu­di­li všech­ny, kte­ří mají chuť poznat cír­kev z jiné­ho úhlu pohle­du a být sou­čás­tí její­ho sou­čas­né­ho for­mo­vá­ní, aby se nebá­li a na příští pora­dě mlá­de­že se při­hlá­si­li do vol­by na příští dele­gá­ty na synod.

Text: Anna Bouč­ko­vá
Foto: Adéla Roz­bo­ři­lo­vá

Naposledy upravil/a Kryštof Sojka, 25. května 2022.